også med bilture uden campingvogn - og andre ting
Så er det lørdag 27. august og i dag fandt jeg ved byskiltet »Tolne Kirkeby« ind til en dysse, som ses på dette og de næste fotos. Dyssen ved Tolne Kirkeby har jeg ikke rigtig kunnet finde nogen oplysninger om.
Jeg kørte uden at tage ret mange billeder den første del af turen. Min rute var fra Tolne Kirkeby via Hørmested, Høgholt, Linderum, Ugilt, Lørslev, Ilbro, Fuglsig, Hæstrup Mejeriby, Hæstrup Mølleby, Harken, Rakkeby, Sejlstrup, Hundelev, Gjurup, Tornby og her til Tornby Strand hvor billedet er taget. Stort og fladt strandareal. Jeg var lidt forsigtig med at køre rundt i sandet for ikke at risikere at køre fast. Men det var der dog ikke den store fare for her og campingbusser mv. kørte jo også rundt på stranden.
Fra Tornby Strand kørte jeg via Horne, Højrup, Snævre og kom forbi Hellehøj, som er omtalt herover. Fra Hellehøj fortsatte jeg til Uggerby, Tversted og til Tannisby. Her er en god lang tur gennem by og sommerhus områder inden man kommer ned til denne flotte strand. Og så er der en god iskiosk her »Det Blå Ishus«, som jeg kom forbi et par gange mere i de kommende dage. De laver lækre is med op til mange kugler. Jeg købte en - for mig - stor is med tre kugler og guf til 30,- kr.
Flotte fyrretræer her ved Østervej mellem Tversted og Tuen.
Da jeg havde spist min is kørte jeg i retning mod Tuen og undervejs tog jeg billedet. Fra Tuen kørte jeg forbi Sørig Kirke og drejede over mod Bindslev og via Sønder Bindslev til Sindal, hvor jeg var inde for at købe lidt ind i Rema1000 inden jeg kørte videre til Tolne Kirkeby og ud til campingpladsen.
Denne dag kørte jeg i alt 129,8 km
Denne dag - lørdag den 27. august startede med sløret solskin og let vind i Tolne.
Efter morgenmaden kørte jeg fra Tolne Bakker Camping mod Tolne Kirkeby og fik så øje på Stenhøj, langdyssen som jeg tog en del billeder fra. Herefter fortsatte jeg mod Hørmested, Høgholt, Linderum, Ugilt, Lørslev, Ilbro, Fuglsig, Hæstrup Mejeriby, Hæstrup Mølleby, Harken, Rakkeby, Sejlstrup, Hundelev, Gjurup og til Tornby. Her stoppede jeg ved den gamle købmandsgård, men jeg kunne ikke finde ud af, om der var åbent eller ej, så jeg kørte videre til Tornby Strand. Herfra kørte jeg så til Horne, Højrup, Snevre og til Hellehøj. Efter en tur op på højen fortsatte jeg mod Uggerby og derfra videre til Tversted. Turen ud til stranden tager sin tid, for det er en meget langstrakt by man kører igennem og med hastighedsbegrænsning hele vejen. Fra Tversted kørte jeg så mod Tannisby og Tuen og videre forbi Sørig Kirke til Bindslev hvor der er et håndværkermuseum men de havde lukket kl. 13 og jeg kom først forbi noget senere. Så fortsatte jeg til Sønder Bindslev og til Sindal, hvor jeg var i Rema1000 for at handle lidt. Herefter til Tolne Kirkeby og Tolne Bakker Camping.
En god køretur hvor jeg kom igennem en masse flotte landskaber.
Jeg spiste frokost kl. 14.30.
Senere på eftermiddagen talte jeg med genboerne i Polar-vognen i en lille halv time.
Aftensmaden bestod af en nakkekotelet med kartofler, hollandaisesauce og en skål salat.
Søndag den 28. august var det overskyet med mange byger og let vind
Kl. 6.40 forsvandt strømmen og kom igen kl. 7.14 første gang - og så er det kommet og gået 10-15 gange indtil jeg har kunnet høre nyheder her kl. 7.30 - så nu har det virket i 7 minutter ud i et stræk. Det er pænt træls, så jeg kører køleskabet på gas i øjeblikket og har varmet vand til min morgente på gasblusset. Men herefter virkede strømmen igen som det skal.
Jeg hørte senere på dagen, at der var et problem hos en campist, som havde tændt sin kaffemaskine i forteltet adskillige gange og hver gang forsvandt strømmen. Så hvor ofte skal man lige prøve? Jeg vil tro at to-tre gange ville være nok for mig til at finde ud af ikke at bruge maskinen!
Dagen gik fint med at slappe af, læse Skagen-brochurer, krimi og se TV og så selvfølgelig spise lidt ind i mellem. Jeg fandt ud af, at nogle af de ting jeg godt kunne tænke mig at se koster 75 og 50 kr i entre, så det opgiver jeg nok - nøjes med at se det udefra - og kører rundt og kigger som jeg plejer i morgen, når vejret skulle være bedre.
Mandag den 29. august startede aldeles overskyet, meget fugtigt og med en jævn vind. Det blev heldigvis bedre vejr ved godt middagstid, men jeg kørte alligevel afsted ca. kl. 9 i 11 graders varme.
Turen i dag gik fra campingpladsen til Tolne og herfra til Vogn til Jerup og ud til Jerup Strand.
Billedet er oplysningsskiltet ved stranden om at det er et habitatsområde med bl.a en sjælden sommerfugl, Hedepletvinge.
Klik videre til næste side
eller tilbage til foregående side